Türkiye’nin Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Marmaris ile Muğla arasında yer alan Ula ilçesine bağlı. Gökova Körfezinin kuzeydoğusunda, Kuzeyinde 1000 metre yüksekliğindeki Sakartepe Dağı, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Akçapınar azmakları, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka, bu konumu ile tercih edilen bir tatil cenneti. Akyaka’nın merkezi deniz seviyesinden 110 metre yüksekte. Coğrafi konumu itibariyle 37.060181 enlem ve 28.330124 boylamında.

Belde coğrafi konumu itibariyle ılıman iklim kuşağında… Akdeniz iklim tipinin tüm özelliklerini taşıyor. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılıman ve yağışlı. Yağışların büyük bir bölümü Kasım ve Nisan ayları arasında. Nisan ayı başından, Ekim sonuna kadar denize girmek mümkün. Yıl içinde ortalama deniz suyu sıcaklıkları: Ocak 16, Şubat: 15, Mart: 16, Nisan: 17, Mayıs: 19, Haziran: 22, Temmuz 24, Ağustos: 26, Eylül: 25, Ekim: 24, Kasım: 21, Aralık: 18 derece.

Gündüzleri denizden karaya esen serin meltemleriyle yazın en sıcak günlerinde bile güzel ve huzurlu bir gün geçirilebilir. Ekim sonundan Nisan başına kadar geçen Kış sezonu süresince bile Akyaka, yumuşacık ılık iklimiyle gerçek bir cennet. Güneşli kış günlerinde hava sıcaklığı 20 ° C nin altına düşmüyor.

Yaz ve kış aylarında yılın 200 – 250 günü güneşli geçiyor. Ortalama %50 ila %70 arasında değişen düzenli bir nem oranına sahip. Bu da insan sağlığı için ideal bir ortam sunuyor… Akyaka ılıman iklimi nedeniyle yılın her ayında tatil yapmaya elverişli…

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan Akyaka, zengin flora ve faunası ile ekolojik yönden oldukça önemli bir turizm beldesi.