Yenice Vadi

Muğla’da masal dünyası gibi bir yer var: Yenice Vadi. Kuş ötüşleri değirmenden dönen suyun şırıltısına, bahçede kurulan açık mutfakta tüten odun kokusu tatlı esintilerin taşıdığı yöresel bitkilerin rayihasına karışıyor. Ayaklarınızın dibinde gölet, başınızın üzerinde rüzgâr gülü ve içinize çektikçe mutlu eden tertemiz bir hava.

Yenice Vadi

Yenice Vadi

Doğanın ortasında, her şeyin doğalını kullandıkları bir dünya burası. Taş ve ağaç baş rolde. Araziden çıkan taşları evlerin inşasında değerlendirmişler, ağaçları kesmemiş evlerin içinden geçirmişler. Ortak alanlarda ve odalardaki mobilyalar, zeytin ağacının birbirinden güzel formlara bürünmüş halleri ki onları da kendi atölyelerinde işlemişler. Ana binada 10 oda var. Yatak ve sedir karşılıyor sizi. Bazılarında şömine, bazılarında jakuzi, bazılarında her ikisi de var.

Ana binanın dışında, bungalov tipi ve mutfaklı 4 ev var. 6 tane de daha inşa ediliyor ama onlar mutfaksız olacak. Kendine ait mutfağı, balkonu, jakuzili bahçesi olan 2 tane 1+1 bir de ağaç ev var ki hepsine bayıldım! En büyük ve şımartan seçenekler de bu evler. Açık havadaki jakuzileri doğal taştan inşa edilmiş, içinde de doğal kaynak suyu kullanıyor.

Otelin Restoranı

Kara Dığan, dışarıdan da rezervasyonla misafir kabul ediyor. Muğla’daki yöresel söyleşiyi yansıtmışlar; “kara tava” demek aslında. Sadece isim değil pişirme biçimi de yöresel. Açık havada taş ocaklar yapmışlar. Ateşin üzerinde bakır ve toprak kaplarda pişiyor yemekler. Izgaralar da yine açık havadaki bu taş ocaklarda yapılıyor.

Hem sebze bahçesi hem sera var.

Lahanadan domatese, patlıcandan yeşilliklere kadar birçok şeyi yetiştiriyorlar. Bolca meyve ağacı var; reçeller ve tereyağı kendi yapımları. Unu civardaki bir taş değirmenden alıyorlar, zeytinyağı da özel sıkılıp geliyor. Bahçede hem bir un değirmeni hem zeytinyağı makineleri var. Şimdilik sadece sergileniyor ama hedefleri unu burada öğütmek, zeytinyağını bizzat sıkmak. Hatta bunları misafirler için deneyim tatillerine dönüştürmek niyetindeler. Susam hasadı fikri geliştirmişler. Susamın toplanmasından tahin yapımına kadar tüm aşamaları misafirlerin bizzat deneyeceği bir program hazırlıyorlar.

El Sanatları

Şimdiye dek hiçbir otelde rast gelmediğim ve çok kıymetli bulduğum önemli bir şey daha yapmışlar. Otelin bir köşesini küçük atölyeler şeklinde düzenlemişler ve burada geleneksel el sanatlarını yaşatmak istiyorlar. Terzi, ayakkabıcı, demirci hatta köy berberi bile var. Kumaş boyama dükkânı, eski eşya dükkânı da aynı yerde. Haftanın belli günleri yerel halktan zanaatkarlar gelip el emeği göz nuru işler üretiyor, geleneksel olanın kıymeti görünür kılınıyor.

Çiftlik

Bir çiftlik de kurmuşlar. Kaz, koyun, keçi, bıldırcın, tavuk, ördek, at ve dahası var. Lavanta, kekik gibi aromatik bitkiler yetiştirip suyunu ve yağını hazırlıyorlar. Restoran kısmındaki masalar dezenfekte edildikten sonra doğal lavanta suyuyla siliniyor.

Evcil Hayvan

Çocuklu ailelerin çok sevdiği Yenice Vadi’ye ek ücret istenmeksizin evcil hayvan da kabul ediliyor. Otelin ortasında konumlanan göletin iki yanındaki su ortadaki bölümden ayrı tutulmuş ve yüzmeye uygun alan olarak hazırlanmış. Üzerinde güneşlenme iskelesi de var. Oteli tepeden gören noktada ise çok keyifli bir yoga stüdyosu oluşturulmuş. Yoga, pilates ya da sağlıklı yaşam kampları için doğru bir adres. Doğayla baş başa kalın, arının, tazelenin!

yenice vadi

 

 

 

:::::::::
Yenice Mahallesi, Menteşe, Muğla
0532 270 35 64
www.yenicevadi.com
Instagram @yenicevadi

::::::::
Muğla’ya gittiğinizde eski, toprak damlı evlere özellikle dikkat edin. Evlere yapılan bacalar az rüzgar ve bol yağışa uygun hazırlanan şekli ile bölgedeki benzer evlerden ayrılmasını sağlıyor. Zaten bu yüzden “Muğla bacası” diye özel bir adla anılıyor.

Konaklama | Araç Kiralama | Tur & GeziGökova Dağ Evleri | Villa Vali | Yenice Vadi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...