Akyaka İklimi

Türkiye’nin Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Marmaris ile Muğla arasında yer alan Ula ilçesine bağlı. Gökova Körfezinin kuzeydoğusunda, Kuzeyinde 1000 metre yüksekliğindeki Sakartepe Dağı, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Akçapınar azmakları, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka, bu konumu ile tercih edilen bir tatil cenneti. Akyaka’nın merkezi deniz seviyesinden 110 metre yüksekte. Coğrafi konumu itibariyle 37.060181 enlem ve 28.330124 boylamında.

Muğla ilinin güney kesiminde, batı ucu Akyaka sınırında, Marmaris ile Muğla arasında yer alır ve Ula ile bağlantılıdır. Akyaka, tercih edilen bir tatil cennetidir. Kuzeyde 1.000 metre yüksekliğindeki Sakartepe Dağları, doğuda kaynayan tatlı su, güneyde Gökova ovası ile Kadın ve Akçapınar azmakları ile Gökova Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer alır. Akyaka’nın merkezi 110 metre yükseklikte yer alıyor. Coğrafi açıdan enlemi 37.060181 ve boylamı 28.330124’tür.

Coğrafi konumu nedeniyle kasaba, Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşıyan ılıman bir iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar sıcak ve yağışlıdır. Yağmurun çoğu Kasım ve Nisan ayları arasında görülür. Yüzme, nisan başından ekim sonuna kadar mümkündür. Yıllık ortalama deniz sıcaklığı: 16 Ocak, 15 Şubat, 15 Mart, 16 Mart, 17 Nisan: 19 Mayıs, 22 Haziran, 24 Temmuz, 26 Ağustos, Eylül: 25, Ekim: 24, Kasım: 21 Aralık: 18 derece.

Yazın en sıcak günlerinde bile güzel ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Gün boyunca denizden karaya serin rüzgar esiyor. Akyaka, ekim sonundan nisan başına kadar kış aylarında bile ılık iklimi ile gerçek bir cennettir. Güneşli kışın sıcaklık 20 ° C’nin altına düşmez.

Yaz kış, yılın 200-250 günü güneşlidir. Normal nem içeriği ortalama% 50 ila% 70’tir. Bu, insan sağlığı için ideal bir ortam sağlar. Akyaka ılıman bir iklime sahiptir, bu nedenle yılın her tatiline uygundur.

Akyaka, zengin flora ve fauna kaynakları ile önemli bir eko-turizm destinasyonu olan Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer almaktadır.

Konaklama | Araç Kiralama | Tur & GeziGökova Dağ Evleri | Villa Vali | Yenice Vadi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...