Akyaka’da Ne Yapılır

Akyaka’da Ne Yapılır, coğrafi konumu ve coğrafi avantajları ile sevenler için birçok doğa sporu sunmaktadır. Sezonun mevsimine göre bu aktivitelere katılmak mümkündür.

Kitesurf – Uçurtma sörfü

Uçurtma sörfçüleri için Akyaka çok önemlidir. Yaz boyunca sürekli esen sıcak rüzgarla Türkiye en iyi uçurtma sörfü alanlarından biridir. Uçurtma sörfü alanı sığdır ve tabanı kumludur ve dalgasızdır. Koya akan çok sayıda nehir sayesinde çok tuzlu değildir. Gökovakitesurf plajı Akyaka’ya 10 dakika uzaklıktadır. Gökova’daki koşullar her seviyeden biniciye uygundur ve uçurtma sörfü becerilerini hızlı ve güvenli bir şekilde geliştirebilirler. Burası, uçurtma sörfü dersleri alan veya kendi stillerini sürekli geliştirmek isteyen bağımsız uçurtma sörfçüleri için ideal bir yerdir.

Akyaka’nın uçurtma sörfü okulu, sporu öğrenmek veya bu tür elverişli koşulların tadını çıkarmak isteyenlere hizmet vermek için elinden geleni yapıyor. Uçurtma sörfü kursu, resmi Uluslararası Uçurtma Sörfü Organizasyonu (IKO) eğitim programına dayanmaktadır. Mevcut sürüş seviyeniz ne olursa olsun, deneyimli eğitmenler IKO sertifikası almıştır ve hızlı ve güvenli bir şekilde gelişmenize yardımcı olmaya hazırdır. Uçurtma sörfü kursları İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak mevcuttur. Grup dersleri ve özel dersler de sunulmaktadır.

Windsurf – Rüzgar sörfü

Koy, tüm motorlu su sporlarını yasaklayarak sörfçüler için güvenli bir ortam yaratır. Nisan-Mayıs-Kasım ayları arasında hava her seviyeden sörfçü için eğlence koşulları sağlar. Kasabadaki sörf okulunun büyük bölümü, küçükler için eğitimdir. Çocuğunuz 6 yaşından itibaren rüzgar sörfüne başlayabilir.

Seakayak – Deniz kanosu

Akyaka'da Ne Yapılır

Seakayak – Deniz kanosu

Akyaka’da Ne Yapılır, Akyaka Dağları’nda keyifli bir gezinti ve uzun bir tarihe sahip turkuaz sahilinde bir gezinti, bu şehre gelen her turistin tercihi. Pırıl pırıl berrak suyun üzerinde kano ile seyahat etmek, Akyaka’nın her ziyaretçisinin mutlaka katılması gereken aktivitelerden biridir. Bodrum-Datça-Akaka üçgeninde günübirlik gezilerin yanı sıra farklı güzergahlarda 3-5-7 günlük seyahat düzenleniyor. Kışın bile Ege Denizi’nin güneşi altında günübirlik geziler yapılmaktadır.

Bisiklet

Sakar’ın dağ zirvelerinden Kökova’nın turkuaz sularına kadar Gökova köyünde konforlu ve eğimli bir rota muhteşem bir manzaraya sahip. Hafta içi Akyaka’da konaklayacak ve her gün farklı rotalara binebilirsiniz. Ayrıca haftalık gezi Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde gerçekleşecek.

Kaya tırmanışı

Özellikle Çınar Plajı’nın yukarısındaki kayalıklarda birbirinden güzel manzaralara götüren 7 adet değişik derecelerde rota bulunuyor. Bu rotaların şartları, yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler için çok uygundur. Tüm malzemeler kasabadaki profesyonel kurumlardan temin edilebilir. Akyaka’da yılın 12 ayı tırmanışa uygun bir ortam bulmak mümkün.

Rafting – Nehir kanosu

Akyaka'da Ne Yapılır

Rafting – Nehir kanosu

Akyaka’da Ne Yapılır, Akyaka’ya 45 kilometre uzaklıktaki Dalaman Çayı’nın heyecan verici rafting rotasında günübirlik gezmemek için hiçbir sebep yok. Bunun için sadece sabah saat 9’da servisi hareket ettirmek için acele etmeniz gerekiyor. Özellikle bunaltıcı yaz havalarında yemyeşil doğa harikası kanyonda olabilir, son derece serin sularda yüzebilir, adrenalin dolu bir günün tadını çıkarabilirsiniz. Akşam Akyaka’ya döndüğünüzde günün deneyimine bile inanmıyorsunuz. Mayıs ayından kasım ayına kadar her gün Dalaman Çayı’na rafting turları yapılmaktadır.

Yamaç paraşütü

950 metre yüksekliğindeki Saka Geçidi’nin sağ tarafında dağın tepesinde bir gözetleme kulesi vardır. Yamaç paraşütü meraklıları, havalanmak için bu kulenin yanındaki pisti kullanıyor. Ekim, Kasım, Nisan ve Mayıs en zayıf ve en sıcak aylardır. Akyaka’da profesyonel bir organizasyon yoktur. Avusturya ve Fransa’dan gelen yamaç paraşütleri her yıl bir süre Akyaka’da kalıyor ve Gökova’yı seviyor.

Yelken

Mayıs ve Kasım ayları arasındaki istikrarlı ve kuvvetli rüzgarlar, yelken tutkunları için en iyi koşulları sağlar. Akyaka’da yelken açmak, bu kesintisiz rüzgarların soğuması bir onurdur. Beldede su sporları düzenleyen Gökova’da çeşitli büyüklükteki profesyonel gruplardan yelkenli tekneleri eğitmek ve günübirlik gezilere katılmak mümkün. Mavileri ılık rüzgarda estirdiğinizde, 3000 yıl önce ünlü Sedir Adası’nın Akyaka’dan meşhur Sedir Adası’na yelken açtığını düşünürdünüz.

Yürüyüş

Akyaka, Gökova’nın bereketli yemyeşil ovalarından başlar ve yürüyüşçüler için mükemmel olan Sakar’ın dik yamaçlarına yaslanır. Bölgenin tarihi mekanları arasında doğal güzelliklerle serpiştirilmiş birçok ilginç yürüyüş rotası bulunmaktadır. Yürümeyi sevenler, her gün farklı rotalarda farklı güzellikler görebilirler. Yürüyüşçüler için Akyaka’da en güzel mevsimler Nisan ve Mayıs aylarıdır.

Kanyon geçişi

Kanyon Geçidi, sahilde ve okyanusta dinlenmek istemeyenler için eğlenceli ve ilginç bir aktivite. Akyaka’ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan Hırlar Kanyonu’nun 6 kilometrelik yarış pistinde eğlence ve heyecanı aynı anda yaşayabilirsiniz. 6 kilometrelik bu parkur boyunca yürümek, yüzmek, şelaleden atlamak ve iplerle inmek gerekiyor. Yüzmeyi bilmek, eğlence ve heyecan getirmek istemek kanyon turu yapmak için yeterlidir.

Binicilik

Akyaka yakınlarında bulunan at çiftliği, at binicileri ve at severler için sunduğu olanaklarla meraklıları cezbetmektedir. Geniş parkurlar ve orman patikaları bu sporu seven insanların tüm isteklerini tatmin edebilir.

Konaklama | Araç Kiralama | Tur & GeziGökova Dağ Evleri | Villa Vali | Yenice Vadi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...