Akyaka’nın merkezinde olan sahillerini üç bölümde inceleyebiliriz. Birincisi halk plajı ikincisi doğal koruma bölgesi olan limanın karşı kıyıları ve üçüncüsü de orman kampının içinde kalan kısımlardır.

Halk plajı gayet temiz ve kullanışlı olup genelde burası birinci tercih olarak kabul edebiliriz. İkiyüz metrelik bir sığlığa sahip pürüzsüz kumlu bir plaja sahip. Belediye ve özel sektörün koymuş olduğu şemsiye ve şezlonglardan faydalanabilir. Sahilin hemen arkasındaki bar ve restoranlardan içkinizi ve yemeğinizi karşılayabilirsiniz. Sahil 2000 yılında Mavi Bayrak ödülünü aldı.

Gökova Körfezine yukarıdan bakışta görmüş olduğunuz uzun plajdır. Burası koruma bölgesi olduğundan hiçbir şekilde müdahale edilmemiş edilmediği, gibide bakımsız kalmıştır. Deniz tabanı kumsal ve sığ sahilinde bazı bölümleri kumsaldır. Tuvalet, yiyecek, içecek, şezlong ve şemsiye ihtiyaçlarınızı kendi imkanlarınızla çözmek durumundasınız. Buraya ulaşım sadece plajın iki ucuna olmak kaydı ile vardır. Akyaka tarafından olan bölüme azmağın diğer tarafına köprüden geçerek ancak yaya olarak girme şansınız var. Diğer tarafa ulaşım Marmaris’e doğru giderken Gökova Dörtyol kavşağını geçtikten sonra sağa doğru tarlaların arasına girip yolu takip ettiğinizde sizi sahile ulaştıracaktır.

Orman kampının içine giriş ücretli Buraya arabanız veya yaya olarak giriş yapabilirsiniz. İç kısımlarda çok güzel piknik alanları mevcut. Sahil olmasa da yüzmeye elverişli hele bire de atlamayı seviyorsanız güzel yerler bulunmakta. Tuvalet ve duş problemi yok ve kıyıda şezlong bulmanız mümkün ancak şemsiye ihtiyacınızı kendiniz karşılamanız gerekiyor.

ÇINAR SAHİLİ  Akyaka’nın en gözde sahillerinden birisidir. Ulaşımı kolay kıyı boyunca asfalt yolu bulunuyor ve rahat bir ortam. Akyaka ile arası yaklaşık olarak 3 km.dir. Çınar’a benim tavsiyem, eğer; yürümeyi seviyorsanız yürüyerek gitmeniz ve yürüyerek dönmenizdir. İnanın sahili kadar yolu da doğal bir güzelliğe sahiptir. Ne demiştim sizlere Akyaka o kadar güzel bir yer ki her ne yaparsanız yapın her yaptığınız işte zevk alırsınız. Kıyıda zakkumlar insanların gölgelenmesine olanak sağlıyor. Sahil küçük renkli çakıl taşları ile kaplı. Berrak masmavi denizi görenleri büyülüyor ve içlerinde nezih anlar yaşatıyor. Denizi temiz ve bir kaç metre sonra derinleşiyor. çınar

Çınar sahilinde sizlerin ihtiyaçlarını karşılamak için bir büfe, tuvalet ve telefon kulübesi var. Çınar sahilindeki teknoloji sadece bundan ibaret. Gerçi karnınız doyduktan sonra neye ihtiyacınız var ki? Orada olduğunuz müddetçe vahşi yaşamı keşfetmeye çalışın. En kolay yoldan “şahinler yüksekten hoşlanır” hemen sahilin arkasındaki dağa tırmanın ve sahili olabildiğince yukarıdan bakın. Unutmadan söyleyeyim sahilde 15 m.lik bir azmak var bu azmak o kadar soğuk ki yazın dahi kendine güvenemeyenler bu azmağın yanında gezmezler. Ne olur ne olmaz meçhul bir el sizi azmağa doğru itebilir!!!!

AKBÜK  SAHİLİ ile Akyaka ile arası 30 km. Buraya Çınar sahiline gittiğiniz yolun devamından ulaşabilirsiniz. Yol Çınar Sahilinin sonuna kadar asfalt ancak daha sonra çok fazla kötü olmayan stabilize bir yol başlıyor. Akbük’e doğru giderken görecek olduğunuz tabiatta bir harika, sahilde çarpık yapılaşma yok ve birinci derece koruma alanı. Sahil Çınar gibi küçük çakıl taşlarıyla kaplı. Sahil olabildiğince geniş, sakin ve huzurlu. Ancak sahilin sonuna kadar araba ile gidip ormanın içinden burnun öbür tarafa ulaşmayı başarabilirseniz burada sahil çok fazla kumlu değil ama tabanı kumlu bir denize kavuşursunuz. Şanslıysanız tenha olan bu yerde sizden başka kimse olmamasının ihtimalide yüksek. akbük

Akbük’te bir iki restoran var bu restoranlarda birçok ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Tuvalet ve su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz belediyenin kurmuş olduğu prefabrik üniteler var. Kabin ve duş imkanları sınırlı. Ayrıca kamp yapmayı seviyorsanız kamp yapacak müsait alanlarda var. Akbük’ün sadece kendisi değil Akbük’ün yukarıdan görüntüsü bir başka güzel inanın hiç sıkılmadan uzun süre bu manzarayı seyredebilirsiniz. Burası Akyaka’dan kalkan günlük tekne turlarının da uğrak yeridir. Birçok kişi bilirim tekne turlarında burayı görüp başka bir gün gezmeye gelir.